Felipe Melo od junaka do bedaka

02. julij 2010 ob 18:57 | 221
Robben-Kuyt-Sneijder: Šah mat Braziliji!

Nizozemska je v četrtfinalu svetovnega prvenstva v nogometu pripravila (malo) senzacijo, saj je z 2:1 izločila favorizirane petkratne prvake Brazilce.

V 1. polčasu ni prav nič kazalo na slovo Brazilije, ki je že v 10. minuti prek Robinha dosegla vodilni gol, nato pa zlahka nadzirala potek tekme. Srečanje se je prelomilo v 53. minuti, ko je Felipe Melo, podajalec pri brazilskem zadetku, zabil avtogol. Izenačenje je dalo krila "tulipanom", ki so v 68. minuti izpeljali odločilno akcijo v režiji Arjena Robbna, Dirka Kuyta in strelca Wesleyja Sneijderja. Malo kasneje (73.) je Melo napravil še drugo veliko napako - pohodil je Robbna, s čimer si je prislužil rdeči karton. Usoda varovancev Carlosa Dunge je bila s tem zapečatena ...

Melo in Robinho osmešila nizozemsko obrambo
Po začetnem tipanju je nizozemsko mrežo že v 8. minuti zatresel Robinho, a je bil pred tem podajalec Dani Alves v nedovoljenem položaju, zato je sodnik zadetek upravičeno razveljavil. Že nakj trenutkov kasneje je bilo vse "čisto". Felipe Melo je s polovice igrišča po sredini (!) lepo našel vtekajočega Robinha, ki se je sam znašel pred Maartenom Stekelenburgom in ga rutinirano premagal. Podaja Mela je bila dolga 37 metrov. Nizozemska obramba je izpadla dokaj naivno, kar je bila morda posledica menjave poškodovanega Jorisa Mathijsena z Andrejem Ooijerjem tik pred začetkom tekme.

Niti igre v nogah Brazilcev
"Tulipani" so takoj odgovorili prek Dirka Kuyta, a je Julio Cesar njegov strel z leve strani odbil v kot. Strel Kuyta je bil edini nevaren poskus Nizozemcev v 1. polčasu. V 26. minuti se je po preigravanju Danija Alvesa izjemna priložnost ponudila Juanu, vendar je branilec sprožil čez vrata. Brazilija je še naprej diktirala tempo. V 31. minuti je Kaka ustrelil z okoli 20 metrov, zadetek pa je z izjemno parado preprečil Stekelenburg. Brazilija je bila v 1. polčasu boljši nasprotnik, ki je dobil dvoboj na sredini igrišča. Statistika: 52:48 posest žoge in 3:2 streli v okvir vrat. Oboje v korist Južnoameričanov.

Za igralca tekme ste v MMC-jevem glasovanju izbrali Wesleyja Sneijderja, ki je prejel 64 % glasov.

Srečno izenačenje Nizozemcev
Nizozemska je v 53. minuti izenačila praktično iz "nič". Wesley Sneijder je z desne strani poslal predložek v brazilski kazenski prostor, kjer je Melo v skoku zaprl pot svojemu vratarju Cesarju, za povrh pa žogo z glavo podaljšal v lastno mrežo.

Brazilci pozabili na najnižjega
V 68. minuti je sledil še drugi šok za Brazilce. S kota je podal Robben, na prvi vratnici je podaljšal Kuyt, na drugi pa je žogo z glavo v mrežo poslal najnižji mož na igrišču - 170 cm visoki Sneijder, na katerega so - tokrat modro-beli - povsem pozabili.

Felipeja Mela izdali živci
Brazilski igralci so bili vsebolj nervozni. Prvi, ki ni vzdržal pritiska je bil - pričakovano - Melo. Najprej je podrl Robbna, nato pa ga še pohodil, tako da ga je Juiči Nišimura upravičeno poslal v slačilnico. "Carioce" so kljub igralcu manj napadale za izenačenje, a je nizozemska obramba brez večjih težav vzdržala. Na drugi strani bi lahko Robin van Persie, Robben in Jan Klaas Huntelaar dosegli še tretji gol.