kategorije

Slovenija ima najveću ...

Dobivanjem drvenog ugljena karbonizacijom drveta u tzv."ugljenicama" u Sloveniji se još bavi stotinjak obitelji, a u mjestu Dole kod Litije, gdje je to tradicija, u petak su "upalili" ugljenicu za koju drže da je najveća u Europi, a možda i u svijetu. U njoj je u obliku stožca naslagano 300 kubičnih metara bukovine i grabovine, visoka je 4 metra, ima obujam 42 metra. Računa se da će nakon paljenja i karbonizacije koja traje skoro četiri tjedna dati 30 tona drvenog ugljena. Ovom se proizvodnjom u Sloveniji, koja je bogata šumama, bavi ... več Dobivanjem drvenog ugljena karbonizacijom drveta u tzv."ugljenicama" u Sloveniji se još bavi stotinjak obitelji, a u mjestu Dole kod Litije, gdje je to tradicija, u petak su "upalili" ugljenicu za koju drže da je najveća u Europi, a možda i u svijetu.
U njoj je u obliku stožca naslagano 300 kubičnih metara bukovine i grabovine, visoka je 4 metra, ima obujam 42 metra. Računa se da će nakon paljenja i karbonizacije koja traje skoro četiri tjedna dati 30 tona drvenog ugljena.

Ovom se proizvodnjom u Sloveniji, koja je bogata šumama, bavi stotinjak obitelji kao dodatnim izvorom zarade, a proizvedu na godinu oko 500 tona drvenog ugljena koji, osim za roštiljanje, danas ima primjenu i u obogaćivanju poljoprivrednog tla, proizvodnji vodenih filtera i solarnih panela, pa i u medicini.




U Sloveniji ugljenice u kojima se drvo pretvara u drveni ugljen zovu "kopama", a sam proces "kuhanjem" ugljena, a ovu tradiciju sve više uključuju i kao turističku atrakciju. Udruga slovenskih proizvođača drvenog ugljena od 2018. godine je uključena i u europsku asocijaciju u kojoj surađuju "ugljari" iz devet država, pa je paljenju ugljenice u mjestu Dole nazočio i Karl Josef Tielke, predsjednik europskog udruženja ugljara.

- U Europi su nas vrlo dobro primili, a slovenska udruga ugljara sada ima već više od stotinu članova, kazao je jedan od slovenskih ugljara Jože Prah. Uvjeren je da je ugljenica koju su zapalili u petak najveća ikad napravljena u svijetu. Imali su namjeru da za to dobiju i službenu potvrdu upisom u Guinessovu knjigu rekorda, no odustali su jer im nije uspjelo prikupiti 15.000 eura za prijavu rekorda, objavili su slovenski mediji. manj

Slovenija ogledov 300 dodan 18. 08. 2021

Komentarji 0

če želiš komentirati, se


stalna povezava



koda s predvajalnikom



Vpiši email osebe, ki ji želiš priporočiti ogled videa.


Za nadaljevanje se prijavi

Za prijavo uporabi Facebook

Facebook prijava

Za prijavo uporabi geslo

Samodejna prijava



pozabljeno geslo včlanitev