Tromejnik se nahaja v bližini naselja Trdkova na Goričkem, v severovzhodnem delu Slovenije. Trdkova je manjše razloženo naselje, ki spada v občino Kuzma. Tromejnik spada v Krajinski park Goričko, ki je bil ustanovljen leta 2003 in je drugi največji naravni park v Sloveniji. Je sestavni del trideželnega krajinskega parka Goričko - Örseg – Raab ter zajema površino okoli 46200 hektarjev.
Tromejnik je geografska točka na tromeji Avstrije, Slovenije in Madžarske. Kulturnozgodovinski spomenik leži na nadmorski višini 388 metrov. Mejni kamen je ... večTromejnik se nahaja v bližini naselja Trdkova na Goričkem, v severovzhodnem delu Slovenije. Trdkova je manjše razloženo naselje, ki spada v občino Kuzma. Tromejnik spada v Krajinski park Goričko, ki je bil ustanovljen leta 2003 in je drugi največji naravni park v Sloveniji. Je sestavni del trideželnega krajinskega parka Goričko - Örseg – Raab ter zajema površino okoli 46200 hektarjev.
Tromejnik je geografska točka na tromeji Avstrije, Slovenije in Madžarske. Kulturnozgodovinski spomenik leži na nadmorski višini 388 metrov. Mejni kamen je bil postavljen leta 1924 in je v tistem času označeval mejo med Madžarsko, Avstrijo in Kraljevino SHS. Tromejo je določila mednarodna razmejitvena komisija dne 31. 6. 1924. Prekmurje je bilo k Jugoslaviji dokončno priključeno dne 4. junija 1920 s trianonsko pogodbo. Leta 1998 so na slovenski strani ob mednarodnem srečanju zasadili lipo, v letu 1993 pa postavili slovenski grb. Vsaka stran piramidastega spomenika ima grb ene izmed mejnih držav, ki je obrnjen v smeri tiste države. V bližini tromejnika je počivališče za pešce in kolesarje, ki je postavljeno v senci pod lipami. Iz urejenega parkirišča po gozdni učni poti do tromejnika vodi pešpot, ki jo spremljajo informativne table. Dostop do piramidastega tromejnika je možen iz vseh treh držav.
Naravoslovna gozdna učna pot Tromejnik ima izhodišče na parkirnem prostoru pod Tromejo. Dolga je 2600 metrov, poteka krožno in traja približno dve uri. Učna pot obsega 13 zanimivih učnih točk, ki so naslednje: analiza rasti drevesa, les na Goričkem, orgle dišav, ptiči na Goriškem, tromejnik, obnova gozda, prehranjevalne verige, gozd in voda, koža našega planeta, travniki, močvirski travniki, lovski objekti, vremenska postaja ter ribnik – mlaka. manj
Komentarji • 3
Lepo in poučno prikazano....lp
Najbrž ga v živo ne bom nikoli videla, takole sem si ga pa vseeno malo lahko ogledala-hvala Darjan...
prekrasnoo